Tworzenie stron
Plakat, ulotka, logo

Co to jest sitemap.xml?

W tym artykule przedstawię, czym jest sitemap.xml i jak go w prosty sposób zaimplementować. Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem korzystającym z generatora do generowania mapy witryny, czy o tworzenie własnej kompletnej mapy witryny z pomocą inżyniera, artykuł mam nadzieję dużo wyjaśni.

Czym jest sitemap.xml! ?

Zanim zapoznamy się z mapą witryny, krótko przedstawię, czym jest plik xml.
Extensible Markup Language (zwany XML) to język znaczników. Oznaczenia odnoszą się do symboli informacyjnych zrozumiałych dla komputerów. Dzięki temu rodzajowi oznaczeń komputery mogą przetwarzać artykuły zawierające różne rodzaje informacji. Możesz wybrać używany międzynarodowo język znaczników, taki jak HTML, lub możesz użyć języka znaczników, takiego jak XML, który jest swobodnie określany przez odpowiednie strony. Jest to rozszerzalność języka. XML jest uproszczony i zmodyfikowany ze standardowego General Markup Language (SGML).
Krótko mówiąc, plik xml jest językiem specjalnie używanym do odczytu komputerowego. Sitemap.xml polega na tym, że wyszukiwarki korzystają z tej specyfikacji, dzięki czemu właściciele witryn mogą używać jej do tworzenia pliku katalogu zawierającego wszystkie strony internetowe w witrynie i udostępniania go robotom indeksującym wyszukiwarek. Jest jak mapa, pozwalająca wyszukiwarkom wiedzieć, jakie strony znajdują się w witrynie. Oczywiście do tworzenia mapy witryny nie jest konieczne używanie formatu xml. Oficjalny przewodnik Google wskazuje, że akceptowane formaty to RSS, mRSS i Atom 1.0. Jednak XML jest już najczęściej używaną specyfikacją, dlatego w tym artykule skupię się na wprowadzeniu tego formatu pliku.
 Plik sitemap.xml może wyglądać tak: 
  https://www.example.com
 

Powiedzieliśmy, że musimy wpisać wszystkie adresy URL w witrynie. Zakładając, że moja witryna ma stronę główną a.html i b.html, mapa witryny będzie wyglądać tak: 
  https://www.example.com
 
 
  https://www.example.com/a.html
 
 
  https://www.example.com/b.html
 

Po zakończeniu należy przesłać plik do katalogu głównego witryny i wprowadzić adres URL „ http://www.example.com/sitemap.xml”.

Przesyłanie pliku Sitemap.xml

Po ukończeniu pliku mapy witryny następnym zadaniem do wykonania jest zakończenie przesyłania w Google Search Console (zwanym dalej SC) i Bing Webmaster.
To naprawdę proste, kiedy zrobiłem to po raz pierwszy, wciąż zastanawiałem się, czy aby wszystko w porządku!? Spokojnie, poczekaj kilka dni, aż Google zakończy odczytywanie mapy witryny, a następnie przejdź do Search Console, aby zobaczyć uwzględnienie adresu URL w przesłanej mapie witryny.

Użyj Kreatora, aby szybko utworzyć mapę witryny

Ręcznie rzeźbione metody tworzenia plików sitemap.xml są w stanie zapisać jeden po drugim adres URL, gdy rozmiar witryny jest mały, ale gdy witryna rozrośnie się do większego rozmiaru, z pewnością trzeba będzie użyć innych metod, aby pomóc w produkcji pliku sitemap.xml. Poniżej pokrótce przedstawię kilka przydatnych narzędzi.

1. Narzędzie do tworzenia map witryn internetowych XML-Sitemaps

URL: https://www.xml-sitemaps.com
To narzędzie umożliwia bezpłatne tworzenie map witryn online, ograniczone do 500 adresów URL. Narzędzie jest wystarczające dla małych witryn i może szybko uzupełnić mapę witryny.

2. Sitemap Generator offline narzędzie wonderwebware.com

Strona internetowa: https://wonderwebware.com/sitemap-generator/
To narzędzie jest narzędziem w wersji offline, musisz je pobrać, zanim będziesz mógł z niego korzystać. Zaletą jest to, że jest bezpłatny i nie ma limitu liczby adresów URL. Posiada również funkcję przeglądania wszystkich tytułów URL, co jest całkiem praktyczne.

Jak zrobić mapę witryny dla dużej witryny?

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia mapy witryny dla dużej witryny, znacznie różnią się od tych w przypadku mniejszej. Często napotyka się na takie problemy:

1. Liczba adresów URL często przekracza rozmiar pliku mapy witryny

Zgodnie z oficjalnymi wytycznymi Google dotyczącymi map witryn limit adresów URL w każdym pliku mapy witryny może wynosić tylko 50 000. Dlatego jeśli rozmiar witryny jest większy niż ten rozmiar, możesz rozważyć utworzenie pliku katalogu (sitemap_index) podczas tworzenia mapy witryny, aby można było zarządzać każdym plikiem mapy witryny.

2. Nadal istnieje wiele stron internetowych, których nie można znaleźć za pomocą samego narzędzia do tworzenia map witryn

Dzieje się tak, ponieważ sposób, w jaki narzędzie do tworzenia map witryn rozumie witrynę, polega na tym, że robot indeksujący znajdzie wszystkie strony internetowe w witrynie. W związku z tym można zrozumieć, że strony internetowe znalezione przez narzędzie do tworzenia map witryn są zasadniczo znajdowane przez samo Google, ale największą funkcją mapy witryny jest umożliwienie wyszukiwarkom znajdowania stron internetowych, których nie mogą znaleźć w witrynie. Te narzędzia to zdecydowanie za mało dla strony o bardziej złożonej i większej strukturze serwisu.

3. Każdego dnia generowana jest duża liczba nowych stron, więc zawartość mapy witryny musi być od czasu do czasu aktualizowana

Ogólnie rzecz biorąc, nie można używać narzędzia Sitemap do ciągłego aktualizowania zawartości mapy witryny, a każda aktualizacja wymaga od robota ponownego indeksowania wszystkich linków we własnej witrynie, co jest dość nieefektywne, a zwłaszcza niemożliwe, o ile pojawiła się nowa treść. Po prostu wykonaj tę czynność jeszcze raz.

Użyj programu, aby samodzielnie wygenerować mapę witryny!

Poniżej przedstawiam kilka metod samodzielnego tworzenia plików sitemap.xml:

1. Wtyczka WordPress

Jeśli Twoja witryna została skonfigurowana przy użyciu WordPress, wystarczy użyć wtyczki, aby automatycznie wygenerować plik mapy witryny. Na przykład Yoast, wtyczka SEO używana przez wiele witryn wordpress, ma taką funkcję, która może pomóc Ci bezpośrednio zorganizować wszystkie strony internetowe pojawiające się w wordpressie w pliku mapy witryny jednocześnie, a także korzystać z indeksu map witryn!

2. Tworzenie przez odpowiednie moduły/pakiety języka programowania/framework na Github

Na Github, wielu poprzedników napisało odpowiedni kod. Jeśli framework, którego używasz, został już napisany przez innych, możesz go użyć bezpośrednio, jeśli go nie naśladujesz!
Zaleca się poszukanie kodu napisanego przez innych w Internecie przed rozpoczęciem własnego!

3. Samodzielnie opracowany mechanizm generowania mapy witryny

Samodzielna metoda może znacznie zmniejszyć wątpliwości dotyczące korzystania z kodu innych osób, a także połączyć bazę danych w celu dodawania nowych adresów URL na czas. Na przykład dodawanie atrybutów, takich jak i do adresu URL, umieszczanie ważniejszych adresów URL przed mapą witryny, a nawet tworzenie map witryn graficznych, map witryn wideo itp., to wszystko mechanizmy, które można zaprojektować podczas samodzielnego tworzenia.

Uwagi końcowe

Obecnie technologia indeksowania stron internetowych przez wyszukiwarki poprawiła się, więc zapotrzebowanie na indeksowanie stron internetowych przy pomocy Sitemap.xml jest coraz mniejsze. Jednak dzięki prawidłowemu tworzeniu mapy witryny nadal możesz skutecznie sprawdzić dokładną liczbę adresów URL w swojej witrynie i porównać ją z zaindeksowaną liczbą Google, aby potwierdzić obecny stan działania witryny. 

logo zielona brygada
5-ferie narciarskie-2022 w bukowinie tatrza?skiej

FERIE NARCIARSKIE

Wypoczynek w komfortowych warunkach w hotelu Grand w Bukowinie Tatrzańskiej. Opieka z biura oraz profesjonalne szkolenie jazdy na nartach dla maluszków, dzieci, młodzieży i dorosłych. W grupach lub indywidualnie.
Zapisy na ferie pod nr telefonu 723 897 862 lub na email: trener@wladcywody.pl / Gdy zapiszesz się poprzez Władców Wody możesz liczyć na niezły rabat! Zapraszamy, wybierz obóz dla dziecka, wyjazd rodzinny lub jeszcze inną ciekawą opcję !

logo ekotata, tworzenie logo, grafika, strony internetowe, tworzenie stron, plakat, ulotka, logo
logo zielony kampus, projekt, bez telefonu, bez technologii, projektowanie stron
tworzenie stron

Cezary Wereszczyński

723 897 862
trener@wladcywody.pl

Kancelaria Adwokacka

Obozy Bez Telefonu

Trening personalny

Blog i sklep eko

Akademia Pływania

Strony dla szkół

Zakład kamieniarski z Krakowa

Obozy narciarskie

Kancelaria z Wrocławia

Obozy, animacje dla dzieci

Kancelaria wersja

Strona dla liceum